Kategoriler

İş Yeri Hekimliği

 
İşyeri hekimliği doktorları, işyeri faktörlerinin neden olduğu veya şiddetlendirdiği hastalıkları teşhis eder, yönetir ve önler. İşin sağlık ve sağlık üzerindeki etkilerinin tüm yönleriyle ilgilenirler.

İşyeri hekimleri işyerlerini ziyaret eder ve işle ilgili bir dizi sağlık sorununu değerlendirir. İnsanların işte kalmalarına veya kaza veya hastalıktan sonra işe dönmelerine yardımcı olmak, rollerinin önemli bir parçasıdır. Çalışma çeşitlidir, klinik tıp uygulamasını hem bireylerin hem de organizasyonların davranışlarını etkileme ve şekillendirme ihtiyacıyla birleştirir.

Çalışma sonucunda oluşabilecek hastalık ve yaralanmaların önlenmesi, meslek tıbbının yanı sıra hastalık veya yaralanma sonrası rehabilitasyonun önemli bir yönüdür.

İşyeri hekimleri aynı zamanda çok sayıda işverene hizmet sunan bağımsız iş sağlığı sağlayıcıları tarafından da istihdam edilmektedir.

Meslek hekimliğinde psikolojik faktörler önemlidir. Örneğin silahlı kuvvetlerde, travma sonrası stres bozukluğu (daha az bir dereceye kadar) ile birlikte alkol sorunları, depresyon ve uyum faktörleri genellikle baskındır.

İş hekimlerinin karşılaştığı daha zorlayıcı sorunların örnekleri arasında güvenlik açısından kritik rollerde alkol kötüye kullanımı, ulaşım endüstrilerindeki bireyler için kilo kontrolü ve bir Ebola risk alanından yurtdışındaki hastaları tedavi eden bir dönemden sonra işe dönen sağlık personelinin yönetilmesi yer alır.

İşyeri hekimlerinin ayrıca klinik bilgilerini, istihdam ve ayrımcılık karşıtı mevzuatın yanı sıra çevre, sağlık ve güvenlik kanunu hakkında ayrıntılı bir anlayışla birleştirmeleri gerekir.

İstihdamın sağlık ve esenlik için önemi daha geniş bir şekilde anlaşıldıkça, mesleki tıp siyasi gündemi yukarı çekiyor ve gelecekteki hükümet politikasında muhtemelen daha büyük bir rol oynayacaktır.

Bir eğitim hastanesinde veya akademik merkezde çalışıyorsanız, tıp öğrencilerine ve stajyerlere eğitim vermek genellikle işin bir parçası olacaktır.

İşyeri hekimleri, işyeri sağlık risklerini değerlendirir ve bu riskleri kontrol etme yöntemlerini formüle etmek için başkalarıyla birlikte çalışır. Ayrıca doğrudan bireysel çalışanlarla da çalışırlar.

İş Yeri Hekimliği Hizmetlerimiz

►        İşverene, iş sağlığı ve güvenliği konusunda rehberlik ve danışmanlık yapmak,

►       Ortam gözetimi yapmak,

►        Risk Değerlendirmesi yapmak,

►        Sağlık gözetimi yapmak,

►        İşe giriş muayenesi ve periyodik muayene yapmak,

►        İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri gerçekleştirmek,

 

Resim
Resim
alt
alt
Meşrutiyet Mah. Meşrutiyet Bulv. 21/A Efeler/AYDIN
0256 212 44 66
bilgi@egehayatosgb.com
www.egehayatosgb.com ©
X
Whatsapp
Mail Gönder
Telefon